aktuálně archiv informace
o galerii
partneři odkazy kontakt

Kupole

25.září - 11.října 2013

autoři: Pra-sa-ta (Petr Křivák, Tomáš Pavlacký, Viktor Paluš)
Kurátorky: Julie Kačerovská, Jana Písaříková

Monumentální prostor Galerie Aula se stane vítaným předmětem proměny. Záměrem tvůrců je vytvořit objekt horizontální zrcadlově otočené kupole mající za následek změnu běžných tras diváka a jeho úhlů pohledu.
Z popisu poskytnutého autory lze očekávat, že důležitou roli sehraje procesuálnost a prvek překvapení: "Vše, co bude pozorovateli zpočátku poskytnuto - a v ten moment i odepřeno -, se po následném průzkumu odhalí v invertním pohledu jako paralela k do té doby vnímané skutečnosti." Čeká nás tak stav "před a po", co bude mezi tím: situace prostorové metamorfózy zůstává prozatím otevřená.

O schopnosti překvapit, pobavit a proměňovat navyklé způsoby vnímání autoři již přesvědčili například v rámci realizace v brněnské Galerii pana Šťovíčka - malá výstavní skříňka byla orchestrálně sehranou skupinou naplněná dvousložkovou růžovou tekutinou, která záhy začala k radosti autorů i diváků nekontrolovaně expandovat prostorem. Příjemným překvapením byla iniciační výstava pod kolektivní skupinovou identitou Prasata (pracovití, samostatní, talentovaní, 7. 6. - 30. 6. 2012) v jedné z rozměrných hal Vlněny. Kromě odvahy k realizacím většího měřítka zaujali svou schopností vytvářet pro svá díla plnohodnotnou a živelnou scénu nezávislou na běžném galerijním provozu.

Agro-kulturní platforma Prasata má víceméně podoby hry, než skutečného úsilí o formování skupinové umělecké identity. Snad i z tohoto důvodu jejich webové stránky najdete pod heslem Kdo jsme - Teď já!, kde kromě kolektivních realizací prezentují i svou individuální tvorbu. Spolupráce je tak pro tyto autory zejména přirozeně vzniklou možností, jak v jednom prostoru sladit různé umělecké přístupy.

Jana Písaříková

http://www.pra-sa-ta.cz/
https://www.facebook.com/pages/DIP/424793690903127?sk=info